משלוח חינם ברכישה מעל 149 ש"ח עד 2 ימי עסקים
מכבדים באתר את מועדוני חבר ו-Buyme
אפשרות ל-12 תשלומים שווים ללא ריבית
12 חודשי אחריות ושירות לקוחות מלא
עקבו אחרינו

שעות שינה – על שגרת השינה של ילדים בגילאי 0-3

שינה טובה היא חלק בלתי נפרד מבריאות האדם ורווחתו, ומשמעותה מתגברת במהלך שנות החיים הראשונות ועל כן חשוב לדעת ששינה עבור ילדים היא תהליך קריטי שיכול להוביל לשגרת יום טובה ולהתפתחות תקינה. עבור ילדים בין הגילאים 0-3, שינה היא לא רק זמן מנוחה. זוהי תקופה חשובה ובסיסית לצמיחה גופנית, התפתחות נפשית ורווחה רגשית. איך מקנים שגרת שינה טובה לילדים, ממה מורכב התהליך ומהן התובנות לאיכות חיים טובה יותר לילדיכם? מיד תגלו כאן את הכל.

שעות שינה – צורכי השינה לפי קבוצות גיל

אף אחד לא מכין אותנו אל מסע ההורות וזה רק טבעי והגיוני שנרצה ללמוד כמה שיותר על מנת שגם נוכל לגדל את ילדינו בלחיים טובים רגועים ושלווים ולהתפתחות וצמיחה תקינים. בדיוק לשם כך ישנם יועצים, רופאים, ואחיות המתמחים במגוון התחומים הקשורים לילדים, וגם כאשר מדובר בשינה חשוב לדעת שיש לכם עם מי לדבר. שעות השינה של הילדים משתנות בהתאם לגיל הילדים וזהו בעצם הבסיס הראשוני שחשוב לדעת:

  • יילודים (0-3 חודשים)

בדרך כלל, יילודים דורשים 14-17 שעות שינה ביום. השינה מתרחשת במקטעים קצרים של 2-4 שעות, ומחזור זה חוזר על עצמו לאורך היום והלילה.

  • תינוקות (4-11 חודשים)

בשלב זה תינוקות זקוקים לכ-12-15 שעות שינה ביום. רוב התינוקות מתחילים לישון זמן רב יותר בלילה ומנמנמים פחות במהלך היום.

  • פעוטות (1-2 שנים)

פעוטות בדרך כלל דורשים 11-14 שעות שינה. הרוב ישנו שינה ארוכה אחת בלילה, בתוספת תנומה אחת או שתיים ביום.

  • ילדים בגיל הגן (3 שנים)

ילדים בגיל הגן צריכים בין 10-13 שעות שינה בלילה, ורובם כבר אינם צריכים שנת צהריים.

שימו לב לשגרה של הילדים – יש לכך חשיבות

ממש כפי שאנחנו המבוגרים זקוקים לשגרה שלנו כדי לפתח שינה טובה, גם הילדים זקוקים לה. השעון הפנימי של הילדים שונה מאד משלנו בפרט כאשר מדובר באנרגיה ובזמנים השונים. רציפות של לוח זמנים לשינה טובה מסייעת לווסת את הגוף ומקלה על הילדים להירדם ולהתעורר באותן השעות בכל יום ויום. כך תוכלו להעניק שגרה רגועה לילדיכם:

  • שעת שינה קבועה

בחרו שעת שינה שמתאימה לילדכם והקפידו עליה כל ערב. הרציפות תביא לשגרה רגועה ולימים עם לוח זמנים מסודר יותר.

  • טקסים לפני השינה

טקס שינה נעים רגוע וסבלני מביא לשגרת שינה נהדרת. פעילויות כמו רחצה, קריאה או שירי ערש יכולים לשמש סימן לכך ששעת השינה מתקרבת, ולהעניק לילדים את התחושה הרגועה לקראת לילה של שינה מתוקה ורגועה.

  • תזונה מדויקת לשובע

כאשר אתם מאכילים את הילדים לפני השינה בבקבוק חשוב שהבקבוק יהיה בטמפרטורה המדויקת, בדחיסות הנכונה, ללא בועות וכמובן מוכן בזמן. בדיוק לשם כך ישנם פתרונות חדשניים כמו 'ביאמבה בר' מטעם חברת 'ביאמבה' שהביאה את החדשנות אל עולם הילדים. הבר החדשני דואג להכנת התמ"ל ב8 שניות בלבד, ותוך כך מאפשר הכנה מהירה בטמפרטורה מדויקת וללא בועות המביאות לגזים, כאבי בטן ועוד. שובע תורם לשינה טובה מהירה ושלווה.

  • סביבת שינה נוחה

הפכו את אזור השינה למתאים לשינה על ידי שמירה על טמפרטורת מתאימה וללא שום הסחות דעת כמו מסכים, משחקים, צעצועים או חיות מחמד שמתרוצצות בחדר. הכנת הילדים לשעת השינה חייבת להיות מסודרת, ובאווירה נעימה ללא שום הסחות דעת שונות שעלולות לגרום לערנות יתר.

  • פעילות גופנית מספקת

וודאו שהילדים מקבלים פעילות גופנית מספקת במהלך היום, אך הימנעו מפעילות סמוך לשעת השינה.

חשוב לזכור שכל ילד וילדה הם שונים אחד מהשנייה. ישנם ילדים שיכולים להיות ערניים יותר וישנם ילדים שיכולים להיות ערניים פחות. כך או כך, חשוב לקחת בחשבון גם מחלות, בקיעת שיניים וקפיצות גדילה בהתפתחות. אלו יכולים גם לשבש באופן זמני את הרגלי השינה. במקרים כאלה, גמישות וסבלנות הם ללא ספק התכונות שיכולות לסייע לכם לצלוח את התהליך באהבה.

איך שינה טובה משפיעה על ההתפתחות הקוגניטיבית

שינה היא לא רק זמן מנוחה לגוף ולנפש, זהו זמן חשוב גם להתפתחות של תהליכים קוגניטיביים כמו טיפול בזיכרון, פתרון בעיות וחשיבה יצירתית. כאשר מדובר בילדים התהליך מורכב מאחוז גבוה יותר של שינה מהירה ושל תנועת עיניים בהשוואה למבוגרים. ועל כן השינה מקלה על התפתחות המוח בדרכים משמעותיות. הזנחת תהליך שינה רגועה רציפה ושגרתית יכולה לעכב תהליכים אלה, ועלולה לגרום לעיכובים התפתחותיים ארוכי טווח.

מהן ההשלכות הבריאותיות לשינה לא טובה?

שינה שאינה רציפה אצל ילדים קשורה גם אל כמה וכמה בעיות בריאותיות כמו מערכת חיסון חלשה יותר וסיכון מוגבר להשמנה והפרעות מטבוליות אחרות. בעוד שתוצאות אלו בדרך כלל רלוונטיות יותר למבוגרים, ההרגלים שמביאים לסגנון הבעיות הללו מתבססים לעתים קרובות בילדות המוקדמת. מכיוון שהצרכים והדפוסים של כל ילד וילדה מתפתחים אחרת חשוב לנטר ולהתאים את שגרת השינה לפי הצורך. רגעים חשובים להתפתחות כמו זחילה, הליכה ודיבור עלולים לשבש את השינה באופן זמני, ועל כן יש לנקוט באופציות מחייבות התאמות לשגרה. ייעוץ רפואי מומלץ לבעיות שינה מתמשכות שלא ניתן לפתור באמצעות התאמות באורח החיים, ניטור השינה באמצעים חדשניים ובכלל שמירה על התייעצות נבונה ושימוש במוצרים שיכולים לסייע הם ללא ספק חלק בלתי נפרד מהתהליך. כי כאשר אתם בידיים טובות, אין באמת ממה לחשוש.

אל תתפשרו על מקצועיות ואיכות, מדובר בילדים שלכם

בבחירת מוצרים מסייעים להתפתחות הילדים בין אם לשינה ובין אם לאכילה נכונה חשוב לבחור נכון. בחירה באנשי המקצוע המתאימים, ובציוד המתאים לסייע לכם היא בחירה שחייבת להיעשות בכובד ראש ובקפידה. חברת ביאמבה מביאה בשורות חדשניות אל עולם ההורות והתפתחות הילדים עם מוצרי איכותיים המסייעים לטיפול קל ונוח בילדים, ולתזונה נכונה והתפתחות טובה ותקינה. כי על בריאות הילדים לא מתפשרים.

WhatsApp
דילוג לתוכן